טרקטורון מעופף – FAQ

שאלות ותשובות בנושא טרקטורון מעופף

9.81308602.95310328.largeטרקטורון מעופף – שאלות ותשובות

מה זה בכלל טרקטורון מעופף?

טרקטורון מעופף הוא מצנח ממונע (Powered Parachute – PPC), המקובל כמטוס ספורט קל. במבנהו, משלב טרקטורון מעופף מבנה עגלה בן 4-3 גלגלים, המיועד לטיס, עם מנוע וכנף גדולה (מצנח), עשויה מבד ניילון עם קווי מתיחה. הדחיפה מהמנוע מקדמת את העגלה קדימה, ודוחפת אוויר לקצה המוביל של הכנף. על ידי כך, היא גורמת לו להתנפח ולהתאים לחצים, ולשמור על תצורה מותאמת לתעופה. מרבית הטרקטורונים המעופפים מצוידים במצנחים מרובעים, אבל יש מצנחים חדשים עם טכנולוגיה אליפטית, שמשנים את אופן התעופה שלהם.

איך נוהגים טרקטורון מעופף?

טרקטורון מעופף מונהג בדרך כלל על הקרקע על ידי הגה ידני המחובר לגלגל הקדמי. המצנח נשלט על ידי מוטות היגוי (דוושות) המופעלים על ידי רגלי הטייס, ויש לו טווח תנועה מוגבל שנועד לשמור על הכנף במהירויות בטוחות.
המצערת נמצאת בדרך כלל על מוט ההיגוי של הגלגל הקדמי, אבל היא יכולה להיות גם ליד המושב או במקום אחר על גבי שלדת הטרקטורון המעופף.

מה גודלו של טרקטורון מעופף?

טרקטורון מעופף הוא כלי גדול וכבד למדי. המנוע, מדגם Rotax שוקל לבדו כמה מאות ק"ג. שטח החופה נע מ-37 ועד 46 מ"ר ויותר, בהתאם לגודל הכלי (חד-מושבי או דו-מושבי). כיום, יש בשוק מודלים קטנים וקלים יותר, ואפילו דגמים המשתמשים במנועי 4-stroke, שמשפרים משמעותית את צריכת הדלק ואת רמת הרעש.

האם אפשר להטיס חברים עם טרקטורון מעופף?

אחד ממוקדי המשיכה העיקריים של טרקטורון מעופף הוא בדיוק זה: האפשרות לקחת חברים ובני משפחה לטיסה משותפת. זה גם ההסבר לעובדה שהכלי כבד יחסית, שכן ככל שהמשא כבד יותר, כך נדרשים מנוע גדול יותר ושלדה כבדה יותר. הטסת גורם שלישי מחייבת רישיון טיס, כנדרש.

מה המהירות של טרקטורון מעופף?

טרקטורון מעופף טס במהירויות שבין 42-56 קמ"ש. במהלך הטיסה, שומר הטרקטורון המעופף על מהירות די קבועה, לטיסה במצערת פתוחה או חצי פתוחה אין השפעה על מהירות הטיסה, אלא על התנועה למעלה או למטה.

באיזה רוח מומלץ לטוס עם טרקטורון מעופף?

תנאי הרוח המומלצים לטיסה הם כאשר הרוח חלקה ורגועה, בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב והשקיעה. מאוד לא מומלץ לטוס עם טרקטורון מעופף בתנאי רוח של למעלה מ- 19-24 קמ"ש. מרבית טייסי הטרקטורון המעופף מעדיפים לטוס בבוקר, או אחר הצהריים, כאשר הרוח חלשה.

איפה אפשר לטוס עם טרקטורון מעופף?

טרקטורון מעופף דורש מסלול קצר בלבד כדי לצאת לדרך, להמריא ולנחות. יחד עם זאת, כיוון שהוא ממריא ונוחת בשטחים חקלאיים וטס בגובה נמוך – יש לכבד ולהקפיד על כבוד בעלי האדמות ועל חוקי המרחב האווירי.

מה קורה אם המנוע של הטרקטורון המעופף מפסיק לפעול?

אין סיבה לדאגה! במקרה הנדיר שהמנוע של טרקטורון מעופף מפסיק לפעול, הטייס פשוט צונח בחזרה לאדמה בעזרת המצנח הצמוד אליו. יחד עם זאת, מומלץ תמיד לשמור על אזור נחיתה זמין בטווח דאייה בכל זמן הטיסה.

טיסה נעימה!